Zpět

Daně porostou

Text 13.6.20246 min Přehrát

Veřejné finance nejen u nás, ale téměř v celé Evropě, se nedaří dostat pod kontrolu. Agentura Standard & Poor’s snížila rating státního dluhu Francie, tedy druhé největší ekonomiky Evropské unie. Francie má nyní „AA-“, zhoršila se tak z „AA“. Agentura S&P své rozhodnutí zdůvodnila tím, že rozpočtový schodek podle prognózy zůstane v roce 2027 nad třemi procenty HDP. Přitom současný prezident Emmanuel Macron založil svou volební kampaň právě na slibu, že zkrotí francouzské veřejné finance, a to konkrétně na straně výdajů – tedy že začne šetřit.

Pro francouzské voliče to může znamenat citelné zklamání z hospodářské situace Francie. Rating sice má vysloveně finanční důsledky pro cenu dluhu dané země (čím nižší rating, tím dražší financování státu, protože stát se stává pochybnějším dlužníkem), ale z pohledu voličů také bývá vnímán symbolicky jako jakási známka pro zemi. Že jsou francouzské veřejné finance na hony vzdálené od ideálu může být dokumentováno tím, že tzv. Pakt stability a růstu, který představuje soubor pravidel pro koordinaci vnitrostátních fiskálních politik v EU, povoluje maximální rozpočtový schodek ve výši 3 procenta HDP, ale francouzský rozpočtový deficit v roce 2023 dosáhl 5,5 procenta HDP. Byl tak nejen výrazně nad povoleným limitem, ale také byl výrazně vyšší, než ekonomové i sama agentura S&P dříve předpovídali. A to nejhorší teprve přichází: Veřejný dluh Francie vzroste podle posledních známých údajů přibližně z 109 procent HDP v roce 2023 na přibližně 112 procent do roku 2027. Pokud by nyní Francie stála mimo eurozónu a ucházela se o přijetí eura, nedosáhla by na něj. Pro eurozónu to není vůbec dobrá zpráva, protože další a další země se postupně přibližují potenciálnímu stavu dluhové pasti a stávají se závislé na monetizaci dluhu, kterou (v rozporu se zakládajícími dokumenty) provádí Evropská centrální banka, toho času nejvýrazněji v Itálii. Tato skrytá monetizace státního dluhu se projevuje neustále narůstající peněžní zásobou, tedy v podstatě tiskem nekrytých peněz. Respektive tyto peníze jsou „kryté“ jen státními dluhopisy, které ECB od zadlužených států vykupuje, ale tyto dluhopisy jsou zase kryty především vírou v to, že je ECB vykoupí.

Pokračující tisk eur pak vede k více či méně skryté inflaci. Tato inflace není plně viditelná, protože index spotřebitelských cen vykazovaný Eurostatem nebere v úvahu takové jevy, jako například nafouknuté cenové bubliny u finančních aktiv či u nemovitostí. To vše se ale podílí na znehodnocování eura, respektive na snižování jeho kupní síly, ačkoliv to v klasické zveřejňované inflaci není vidět. Jinými slovy, neschopnost Francie zkrotit veřejné výdaje patří k faktorům, které vedou ke ztrátě hodnoty eura. Jenomže euro v tom není samo. V České republice sice máme veřejný dluh výrazně nižší, ale i tak nejsme schopni dostat naše veřejné výdaje pod kontrolu – s podobnými důsledky. Schodek českého státního rozpočtu na konci května dosáhl 210,4 miliardy korun, a to z dubnových 153,1 miliardy korun. Deficit za prvních pět měsíců roku je tedy třetí nejhlubší od vzniku Česka.

Já bych to označila z pohledu dlouhodobých trendů za zhoršování hospodaření státu, ministr financí Zbyněk Stanjura to hodnotí jako meziroční zlepšení (z meziročního pohledu má pravdu). Horší ale je, že k tomuto meziročnímu zlepšení dopomohly zaprvé vyšší daňové příjmy – neboli zvýšení státního přerozdělování, a další zmenšení soukromého sektoru. A zadruhé k tomu dopomohly nižší výdaje v energetice – což neříká nic jiného, než že skončil vládní „úsporný tarif“ dotací pro domácnosti, protože cena elektřiny poklesla. A ta poklesla hlavně proto, že průmysl je v recesi, a bylo do oběhu uvolněno víc emisních povolenek. Neboli nikterak to nesvědčí o větší zodpovědnosti vlády, ale jen to ukazuje, že ceny energií víceméně náhodou šly vládě naproti, takže vláda k oněm nižším výdajům do energetiky přišla jak slepý k houslím.

Podtrženo a sečteno: Veřejné výdaje se v mnoha zemích vymykají kontrole a dostaly se do spirály, kdy budeme opakovaně čelit zvyšování daní a ochlazování hospodářského růstu.

Všechny příspěvky s Markéta Šichtařová

Diskuze:

  1. Daně porostou, dokud je bude z čeho vybírat. Pak přijde krach ekonomiky. Socialismus verze dvě.

  2. Nenechte se mást, z iDnes nepohodlné diskutéry vyházeli (i mě) ihned po začátku války a zůstala tam pouze bublina kádrově prověřených. Tedy to, co tam v dikuzi zůstalo, není převládajícím veřejným míněním. Pouze chtějí, aby to tak vypadalo.
    Bylo to jasně účelové, žádné pravidlo jsem neporušil, odvolání neexistuje, nereagují. Bylo zjevné, že seznam nebezpečných nepohodlných měli dávno nachystaný. Z „opozice“ tam nechali pouze pár hloupějśích, kteří pravidla i poruśují, ale nejsou nebezpeční, naopak na nich mohou ukazovat, jací jsou dezoláti primitivové.

    1. Stalo se mi to stejné na seznamu.Ihned po začátku SVO doživotní blokace a výhrůžka trestním stíháním.

  3. Cena elektřiny se u nás odvíjí od ceny na lipské burze, kde ji ovlivňuje cena plynu, která od loňska klesla. Ovšem pro zákazníky díky drastickému zvýšení distribučních poplatků k žádnému snížení celkového účtu za elektřinu nedojde.

  4. Paní Šichtařová, děkuji za Vaše trpělivé a neúnavné vysvětlování makroekonomických faktů a souvislostí na různých informačních platformách. Věřím, že to přispěje k porozumění ekonomickým otázkám a lidé se nenechají tolik ovlivňovat scestnými ideologiemi a nereálnými sliby.

  5. Ta pekná holka Šichtařová je múdra, ale hovorí moc naivne :

    “ Veřejné výdaje se v mnoha zemích vymykají kontrole a dostaly se do spirály, kdy budeme opakovaně čelit zvyšování daní“

    Verejné výdaje SA NEVYMYKAJÚ. Sú presne také, aké ich vláda vyrába.
    Každá vláda chce vyberať VEĽKÉ dane, a ovčanom vláda SĽUBUJE veľké dane. Žiadna vláda nezvíťazila vo voľbách sľubovaním MALÝCH daní.

    Ovčania chcú veľké socDáfky, a preto chcú veľké dane.

    1. Slyšel jste někdy jména Thachter či Reagan? Tak například ti vyhráli volby mj. i slibováním nižších daní.
      Pravda, dnes by nedosáhli ani na 5% hranici…

  6. Za posledních pár let jsme byli měnovou reformou, tedy pardon „inflací“ připraveni o třetinu úspor. Stát tak nyní státním zaměstnancům fakticky vyplácí skoro o třetinu nižší mzdy, důchody i sociální dávky kompenzoval jen částečně, tedy i zde „vydělal“. A stále to nestačí? Jistěže ne, protože:
    1. Tato vláda dostala za úkol ČR zadlužit co nejvíce. aby ztratila i poslední zbytky suverenity.
    2. Jako poslušná kolonie stovky miliard vyvádíme matkám společnosti a prostřednictvím ČEZu. Tím podporujeme německé akcionáře a důchodce. ale my půjdeme do žebráckého důchodu v 80.
    3. Podvod zvaný EU dotace vedej k tomu, že naše daně nemůže stát poużít na potřebné věci, ale musí je rozházet oknem tuhle někomu na soláry, kotel a zateplení zadarmo na jeho vlastní barák, támhle na rozhlednu v údolí, nebo na nesmyslnou dotaci na elektromobily. A také každé firmě, která s nechá od profi poradců zpracovat polopodvodný projekt. Ale co, tyhle fondy jsou přece peníze z nebe, ty se vzaly z ničeho a jejich rozhazování není plýtváním, ale „čerpáním“.
    4. Musíme dotovat desetiletí přopravovanou válku západu proti Rusku. (Nebo už se musí povinně psát Russku? Ještě nedávno napsat dvě eska znamenalo koledovat si o opletačky se zákonen, dnes je člověk naopak podezřelý, pokud dvě eska nepoužívá.) Musíme mezinárodního teroristu USA sponzorovat desítkami (spíš stovkami) miliard, formálně za letadla, která ale nikdy nebudou naše. jen nám do nich USA naloží jadernè bomby a naši piloti od Američanů dostanou souřadnice ruských měst. Nově pak pošleme západu další desítky miliard za 77 Leopardů.
    Takže ne, za podmínek krize, kdy je povinností nás, kolonie, sanovat ekonomiky svých pánů, opravdu není šance mít vyrovnaný rozpočet

    1. „4. Musíme dotovat desetiletí přopravovanou válku západu proti Rusku.“
      Malá oprava :

      – NEMUSÍTE . Vláda robí to, za čo ju ovčania zvolili.
      Stačí pozrieť diskusiu na Iděs-e , a je jasné, čo chcú tie tisíce diskutérov, voličov.

Napsat komentář