Zpět

Budoucnost patří spodině

Text 17.6.20245 min Přehrát

Mám pochopení pro utrpení elitářů, kteří musí vzít zavděk světem postrádajícím eleganci a noblesu, neboť politickou elitu pro lepší lidi vybírá spodina. Mám ale současně pochopení pro spodinu, která musí vzít zavděk světem elitářů, pohrdajících obyčejným člověkem. Čemu je těžké porozumět, je fenomén, kdy mezi volbami všichni trpí, jako by prohráli! Že by to bylo tím, že spodina společně s lepšími lidmi vždy zvolí spodinu, neboť nikdo jiný se ve volbách nenabízí?

Volby nejsou soubojem programů, ale soubojem marketérů. Tak to dnes prostě je. Odborníci na chování voličů tvoří pro své politické zákazníky strategie, jak se vetřít do přízně voliče a vyloudit jeho hlas. Lidský materiál, se kterým pracují, si ovšem odborníci na politickou reklamu nevybírají. Pracují s kandidáty, kteří si to zaplatí, zpravidla penězi, kterými jim na kampaň přispěli bohatí sponzoři. Kvalitní kandidáti se do péče marketérů dostávají jen vzácně, protože sponzor očekává od politika, do kterého investuje, především loajalitu.

Zatímco politici po volbách spřádají plány, jak naložit s obdrženým mandátem, čili jak zúročit volební kořist, reklamní agentury pečlivě analyzují, v čem se jejich strategie trefila do vkusu voličů, a v čem byli úspěšnější kreativci od konkurence. Marketér je pragmatik a realista. Zajímá ho každý hlas. Nemůže si tedy dovolit třídit voliče na lepší lidi a spodinu. Má různé strategie pro různé cílové skupiny a úspěšný je tehdy, když svého kandidáta prodá současně spodině i kavárně. Proto špičkový politický marketér pracuje s kavárnou jako se spodinou svého druhu, a se spodinou komunikuje s vědomím, že tato má osobité kvality a zájmy.

V eurovolbách šlo o pouhých 21 křesel a jejich vliv na domácí politiku je slabý. Pro píáristy to ovšem byl důležitý test před příštími parlamentními volbami. Potvrdilo se jim, že než vybavit svého klienta přitažlivou vlastní agendou, je účelnější naučit ho, jak poškodit protistranu. Jak kandidáti opoziční, tak i kandidáti vládní koalice měli naučené osvědčené záporné nálepky pro své soupeře.

Volič se z provládních liberálních médií v kostce dověděl, že opozice je banda populistů a pravicových extrémistů, se kterými nám hrozí mravní úpadek, ekonomický kolaps a prohra na Ukrajině. Z nezávislých webů a sociálních sítí se pak volič dověděl, že vládní koalice je banda neschopných amatérů, sloužících Bruselu, kterým vděčíme za mravní úpadek, ekonomický kolaps a kteří nás zavlečou do války na Ukrajině. Lze očekávat, že velice podobnou negativní kampaň připraví pro své klienty političtí marketéři i příště, protože vítězný tým se nemění a do kopce se nepřepřahá.

Jisté je, že budoucnost bude patřit spodině. Nikoli proto, že by marketéři neuměli prodat voličům kvalifikované odborníky, ale proto, že péčí marketérů budou případní kvalifikovaní kandidáti zostuzeni, kompromitování a vyautováni. Z voleb tím pádem opět vzejdou, jak je tomu v kraji zvykem, politická béčka, která občanům připraví politický osud otrávené, odevzdané spodiny. V té se ale naštěstí vždy výtečně daří ostrůvkům pozitivní deviace! Proto není důvod propadat panice a beznaději. Spodinou nikdy nejsme definitivně.

Všechny příspěvky s Ivan Hoffman

Diskuze:

  1. Kdo je elita a spodina? Je člověk prostého původu bez maturity a vychování ještě spodinou, když se stane úspěšným podnikatelem, nebo je zvolen prezidentem? Je úspěšný hulvát elita, nebo spodina?
    Je elitou například vystudovaný, dříve úspěšný režisér Hřebejk, s jeho vulgárními urážkami každého, kdo má jiný názor?
    Doba, kdy vládnout mohl někdo, kdo se dal označit za spodinu, skončila s posledním dělnickým prezidentem Novotným. Pak už to i za socíku přebrali studovaní lidé. Bylo to dané tím, že na všechna vedoucí místa se vybírali komunisté. Pokud studovaní lidé chtěli uplatnit své vzdělání při rozhodování, museli do strany. Komunistická strana se tak stala stranou vzdělaných a kariéristů, kde dělníci dělali jen stafáž.
    Ve volbách mají sice všichni stejný hlas, to ovšem neplatí pro sestavování kandidátek. Lidé, kteří mají moc, tedy rozhodují mezi kým si bude spodina moci vybírat. A média kritizují každého zvoleného poslance, který nemá vysokoškolské vzdělání. Ve veřejném prostoru lidé bez maturity neexistují. Žijeme v kultu vzdělání a učitelů. Výsledky diktatury vzdělanců jsou ovšem mizerné.
    Za elitu se dal bezpochyby označit pan Schwarzenberg. Bohatý, vzdělaný, vtipný, schopný řečník s vybranými způsoby. Jako ministr, katastrofa.

    1. Je vidět že o panu knížeti vite prd a možná do nějaký školy chodil ale intelekt „prachy jen prachy“

    2. Tím vzděláním Schwarzenberga asi máte na mysli jeho nedokončená studia na hajného. To uváděl on sám s tím, že byl špatným studentem. Takže formální vzdělání nic moc. Což ale nijak nevylučuje, že se dokázal orientovat a prosadit v mnoha oblastech docela obstojně. Bohužel jeho působení ve veřejných funkcích až příliš často vycházelo vstříc nepříliš ušlechtilým zájmům, které se málokdy daly označit za české národní.

      1. Pokud vím, studoval i právo, mluvil pěti jazyky, i když nevím na jaké úrovni a myslím, že v té době hajný vejšku nepotřeboval. Není to, že bych ho obdivoval, nebo volil. Dal jsem ho jako příklad, že volit politické představitele na základě příslušnosti k elitě není pro Česko dobré. Pokud vám jde v první řadě o vzdělání, pan Nečas, nebo pan Fiala bude sloužit jako odstrašující příklad příklad lépe. Můžete dát lepší příklad elity a vysvětlit mi kdo mezi ni patří:)

  2. Zkázou demokracie je fakt, že libovolní dva debilové kdykoliv přehlasují jednoho moudrého… A že nelze zvítězit nad manipulátory a marketéry „demokratických voleb“? Stačí zachovat si slušnou tvář sám před sebou a ty jejich volby ignorovat…i morální vítězství má svou cenu!!!

  3. Z tohto článku vyplíva jedna smutná realita – ktorú však demokratickí voliči nikdy neprijmú – pretože by sa im zrútil ich idol v hlavách :
    Demokracia je fraška, blud, a katastrofa.

    Demokracia NEMôŽE fungióvať v prospech všetkých voličov – pretože väčšina voličov používa pri voľbách rôzne svoje orgány – iba mozog nie. A  väčšina voličov nepoužíva mozog, pretože v hlave má iba ……nasrané.

    Demokracia je vytvorená na predpoklade, že hlúpy volič si dokáže nájsť múdreho a čestného politika — a jemu zverí svoju peňaženku, klúč od domu, a kameru do svojej spálne.

  4. Krásně pozitivně a věcně podaná smutná realita dnešních dní..Je v tom jakási naděje..a to se počítá..Nakonec nás zřejmě zachrání parta pozitivních deviantů, nikoliv svou politikou a marketingem, ale svým dobrým příkladem, rozumnou argumentací…a smyslem pro humor..Díky..;-)

  5. Západořímská říše zanikla v roce 476 díky „nekvalitním“ senátorům a díky tomu, že dovolila, aby se v říši usídlilo mnoho Germánů. Pak stačil vojenský převrat, aby Germáni převzali moc. Nebyla to žádná prohraná bitva.

  6. John Burnheim: „Politika založená na volbách je hlavní překážkou k vytvoření opravdové demokracie“.

      1. Tak jistě. Z definice je průměrné IQ rovno stu. Platí zřejmě za neutrálních podmínek. Když k tomu přidáte předvolební masírku a státní propagandu vůbec, může být průměrné IQ voliče v okamžiku voleb tak asi osmdesát.

Napsat komentář